Taking too long? Close loading screen.

Genes currently under adoption

Genes currently under adoption:

ACER3 Cungui Mao
ACTB Siddharth Banka
ALX1 Nurten A. Akarsu
ANKRD17 Maya Chopra
Apopt1/COA8 Massimo Zeviani, Erika Fernandes-Vizarra
AQP4 Gunnar Houge
ARCN1 Kosuke Izumi
ARID2 Gijs Santen
ARV1 Emma Palmer
ASNS Emma Palmer
ASXL2 Vandana Shashi, Loren Pena
ASXL3 Stephanie L. Bielas
ATN1 Emma Palmer, Fowzan Alkuraya
ATP1A2 Arn van den Maagdenberg, Aster Harder
ATP6V1E1 Bert Callewaert, Sofie Symoens
AUTS2 Gea Beunders
B3GALT6 Fransiska Malfait
BGN Josephina Meester
BMP2 Tiong Yang Tan
BRPF1 Amélie Piton, Jean-Louis Mandel
C10orf2 William Newman
CACNA1A Arn van den Maagdenberg, Aster Harder
CDC42 Ghayda M. Mirzaa
CDC6 Louise S. Bicknell
CDC45 Louise S. Bicknell
CDK10 Juliette Piard
CDK13 Mohnish Suri
CDT1 Louise S. Bicknell
CEP55 Patrick Frosk, Erica Davis
CEP78 Carlo Rivolta
CHAMP1 Davor Lessel
CHD3 Philippe Campeau
CIT Stephanie L. Bielas
CLP1 Ender Karaca, James Lupski
COL27A1 Claudia Gonzaga-Jauregui
COL2A1 Geert Mortier
COX7B Brunella Franco
CUX2 Gemma Carvill, Gaetan Lesca
CWC27 Rui Chen
DACT1 Bryn Webb
DARS Nicole Wolf
DCAF17/C2orf37 Fowzan S. Alkuraya
DDR2 Gunnar Houge
DHFR Siddharth Banka
DNAJC12 Yair Anikster
DOCK6 Fowzan S. Alkuraya
ELOVL4 Fowzan S. Alkuraya
ELOVL5 Alfredo Brusco
EOGT Fowzan S. Alkuraya
ERAL1 William Newman
FAM111A Andrea Superti-Furga, Sheila Unger
FAT4 Reza Maroofian
FGD1 Annick Toutain
FLNA Stephen P. Robertson
FLNB Stephen P. Robertson
FOXP1 Bert Callewaert
GATA2 Sahar Mansour
GATAD2B Marjolein Willemsen
GLI2 Sylvie Odent
GNB5 Jeroen Bakkers
GPC3 Annick Toutain
GRIN2A Johannes Lemke, Stephen Traynelis
GRIN2B Wen-Hann Tan
GRIN2D Johannes Lemke, Stephen Traynelis
GZF1 Fowzan S. Alkuraya
HARS2 William Newman
HERC1 Ashwin Dalal, Shagun Aggarwal
HIVEP2 Sakkubai Naidu, Siddharth Srivastava
HOXB1 Bryn Webb
HSD17B4 William Newman
HPSE2 William Newman
IKBKG/NEMO Matilde Ursini, Francesca Fusco
ISCA2 Namik Kaya
KAT6A Ruth Newbury-Ecob
KCNA2 Johannes Lemke, Holger Lerche, Steffen Syrbe
KCNA4 Namik Kaya
KCNH1 Michael Gabbett
KCNT2 Emma Palmer
KCTD17 Kailash P. Bhatia
KLHL24 Cristina Has
KMT2A Wendy Jones
KMT5B Siddharth Banka
LARS2 William Newman
LRIG2 William Newman
MAP3K7 Stephen P. Robertson
MARS2 Bryn Webb
MCM5 Louise S. Bicknell
MDM2 Davor Lessel
MED13L Anita Rauch
MEIS2 Gunnar Houge
MFF Fowzan S Alkuraya
MFSD2A Reza Maroofian
MPDZ Fowzan S Alkuraya
NACC1 Michael Wangler, Vandana Shashi
NAA10 Gholson Lyon
NAA15 Gholson Lyon
NALCN Namik Kaya
NPPC Alexander Jorg, Karen Heath
NR5A1 Martine Cools
ORC1 Louise S. Bicknell
ORC4 Louise S. Bicknell
ORC6 Louise S. Bicknell
PACS2 Christel Thauvin-Robinet
PDFGFRB Gunnar Houge
PIEZO2 Brunhilde Wirth
PIEZO1 Sahar Mansour
PIGT Magnus Nordjenskjöld
PLCG2 Michael J. Ombrello
POC1A Fowzan S. Alkuraya
POLR1A Nicole Weaver
PPP2R5D Sarju Mehta
PRDM16 Sabine Klaassen
PREPL Luc Regal
RAC3 Tiong Tan
RBM10 John Carey
RERE Daniëlle Bosch
RORA Sébastien Küry
SCAPER Tamar Ben-Yosef
SETD5 Lucy Raymond
SHANK3 Thomas Bourgeron
SHH Sylvie Odent
SKI Dorien Schepers
SLC25A24 Nadja Ehmke
SLC13A5 Julien Thevenon
SLC45A1 Myriam Srour
SMAD3 Bart Loeys
SOX11 Alisdair McNeill
SPEG Pankaj Agrawal
SPRTN Davor Lessel
SRCAP Jane Hurst
SUFU Enza Maria Valente
SYT1 Kate Baker
SZT2 Lina Basel-Vanagaite
TAF1 Gholson Lyon
TBCE Enrico Bertini
TCOF1 Dagmar Wieczorek
TGDS Nadja Ehmke
TGFB3 Aline Verstraeten
TMEM5 Sandrine Vuillaumier-Barrot, Céline Bouchet-Séraphin
TXNL4A Dagmar Wieczorek
UBE3A Wen-Hann Tan
UBE3B Guntram Borck
UNC45A Laurence Faivre
USP9X Lachlan Jolly
VAC14 Miriam H. Meisler
WDR34 Hannah Mitchison
ZDHHC9 Kate Baker
ZIC1 Stephen Twigg