Taking too long? Close loading screen.

Genes currently under adoption

Genes currently under adoption:

ACER3 Cungui Mao
ACTB Siddharth Banka
ACTG2 Claudia Gonzaga-Jauregui
ADPRHL2 Sebahattin Cirak
ALDH5A1 Phillip Pearl, Melissa DiBacco, Mike Gibson
ALPK3 Anne Herkert, Judith Verhagen
ANKRD17 Maya Chopra
ARCN1 Kosuke Izumi
ARMC5 Fady Hannah-Shmouni
ARV1 Emma Palmer
ASNS Emma Palmer
ASXL3 Stephanie L. Bielas
ATP1A2 Arn van den Maagdenberg, Aster Harder
ATP2B3 Ginevra Zanni
ATP6V1E1 Bert Callewaert, Sofie Symoens
AUTS2 Gea Beunders
B3GALT6 Fransiska Malfait
BGN Josephina Meester
BRPF1 Amélie Piton, Jean-Louis Mandel
C10orf2 William Newman
C11ORF46 Fadie D. Altuame, Fowzan S. Alkuraya
CCDC47 Claudia Gonzaga-Jauregui
CD59 Bruria Ben-Zeev, Gali Heimer
CDC42 Ghayda M. Mirzaa
CDC6 Louise S. Bicknell
CDC45 Louise S. Bicknell
CDH1 Jamal Ghoumid
CDK13 Mohnish Suri
CDT1 Louise S. Bicknell
CEP55 Patrick Frosk, Erica Davis
CEP120 Enza Maria Valente, Sara Nuovo, Susanne Roosing
CHAMP1 Davor Lessel
CHD3 Philippe Campeau
CIC Huda Zoghbi
CIT Stephanie L. Bielas
CNNM2 Joost Hoenderop, Jeroen de Baaij
COL2A1 Geert Mortier
COPA Claudia Gonzaga-Jauregui
COX7B Brunella Franco
CTNND1 Jamal Ghoumid
CUX2 Gemma Carvill, Gaetan Lesca
CWC27 Rui Chen
DACT1 Bryn Webb
DARS Nicole Wolf
DCK Nadia Bahi-Buisson
DDR2 Gunnar Houge
DHFR Siddharth Banka
DNAH9 Heymut Omran, Mariam Schmidts, Niki Tomas Loges, Inga Marlena Hoeben
DNAJC12 Yair Anikster
DNMBP Stylianos E. Antonarakis
DVL1 Cristina Has
DYNC1H1 Nadia Bahi-Buisson
ELOVL5 Alfredo Brusco
EOGT Fowzan S. Alkuraya
EPG5 Heinz Jungbluth, Mathias Gautel
FAM111A Andrea Superti-Furga, Sheila Unger
FAT4 Reza Maroofian
FGD1 Annick Toutain
FLNA Stephen P. Robertson
FLNB Stephen P. Robertson
FOXP1 Bert Callewaert
FOXP2 Angela Morgan, Simon Fisher
FXYD2 Joost Hoenderop, Jeroen de Baaij
GATA2 Sahar Mansour
GATAD2B Marjolein Willemsen
GLI2 Sylvie Odent
GNB5 Jeroen Bakkers
GPAA1 Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
GPC3 Annick Toutain
GPR126/ADGRG6 Gina Ravenscroft
GPT2 Eric M. Morrow
GRIN2A Johannes Lemke, Stephen Traynelis
GRIN2B Wen-Hann Tan
GRIN2D Johannes Lemke, Stephen Traynelis
GZF1 Fowzan S. Alkuraya
HARS2 William Newman
HERC2 Heng Wang
HNF1B Joost Hoenderop, Jeroen de Baaij
HOXB1 Bryn Webb
HSD17B4 William Newman
HPSE2 William Newman
HSD17B10 Prof. Song-Yu Yang
ISCA2 Namik Kaya
KAT6A Ruth Newbury-Ecob
KCNA2 Johannes Lemke, Holger Lerche, Steffen Syrbe
KCNH1 Michael Gabbett
KCNJ10 Joost Hoenderop, Jeroen de Baaij
KCNJ16 Joost Hoenderop, Jeroen de Baaij
KCNK9 John Graham, Margot Cousin, Emma Veale
KCNT2 Emma Palmer
KCTD17 Kailash P. Bhatia
KIF7 Tania Attie-Bitach
KLHL24 Cristina Has
KMT2A Wendy Jones
KMT5B Siddharth Banka
LAMA2 Rosário Santos, Márcia Oliveira, Ana Rita Gonçalves
LIS1/PAFAH1B1 Renzo Guerrini, Elena Parrini
LRIG2 William Newman
MAB21L2 Elena Semina, Linda Reis
MAP3K7 Stephen P. Robertson
MARS2 Bryn Webb
MCM5 Louise S. Bicknell
MDM2 Davor Lessel
MECR Bruria Ben-Zeev, Gali Heimer
MEIS2 Jeroen Breckpot, Anniek Corveleyn
MFSD2A Reza Maroofian
MMUT Jean-François Benoist
NAA10 Gholson Lyon
NAA15 Gholson Lyon
NALCN Namik Kaya
NARS2 Rudy van Coster
NDUFA6 Robert Taylor, Charlotte Alston
NDUFS6 Cécile Rouzier
NFIA Himanshu Goel
NOTCH3 Saskia Lesnik
NPPC Alexander Jorg, Karen Heath
NSDHL Cornelius Boerkoel
OFD1 Brunella Franco
ORC1 Louise S. Bicknell
ORC4 Louise S. Bicknell
ORC6 Louise S. Bicknell
PACS2 Christel Thauvin-Robinet
PAK1 Claudia Gonzaga-Jauregui
PDGFRB Gunnar Houge
PEX5 Eirik Frengen
PGAP1 Yoshiko Murakami
PGAP2 Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PGAP3 Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PHF8 Irma Järvelä
PIEZO2 Brunhilde Wirth
PIEZO1 Sahar Mansour
PIGA Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGB Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGC Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGG Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGH Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGL Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGM Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGN Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGO Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGP Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGQ Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGS Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGT Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGV Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGW Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PIGY Yoshiko Murakami, Phillipe Campeau, Peter Krawitz, Taroh Kinoshita
PLCG2 Michael J. Ombrello
PMP2 Claudia Gonzaga-Jauregui
PMPCA Valerie Delague
PNP Chaim Roifman
POC1A Fowzan S. Alkuraya
POGZ Marjolein H. Willemsen, Evan E. Eichler
POLR1A Nicole Weaver
PPP2R1A Sarju Mehta, Veerle Janssens
PPP2R5D Sarju Mehta
PRDM16 Sabine Klaassen
PRKAR1A Constantine A. Stratakis
PREPL Luc Regal
PRUNE Claudia Gonzaga-Jauregui
PTRH2 Michelle L. Matter
RAC3 Tiong Tan
RERE Daniëlle Bosch
RNAseT2 Marco Henneke, Jutta Gärtner
ROGDI Johannes Zschocke
SAMHD1 Heng Wang
SCN8A Miriam Meisler, Jacy Wagnon, Elena Gardella
SEPSE Bruria Ben-Zeev, Gali Heimer
SETD1A Maria Karayiorgou
SETD5 Lucy Raymond
SH3TC2 Claudia Gonzaga-Jauregui
SHANK2 Gudrun A Rappold, Simone Berkel
SHANK3 Thomas Bourgeron
SHH Sylvie Odent
SKI Dorien Schepers
SLC1A4 Bruria Ben-Zeev, Gali Heimer
SLC13A5 Julien Thevenon
SLC25A24 Nadja Ehmke
SLC45A1 Myriam Srour
SLC5A Heng Wang
SLC17A5 Melissa Wasserstein
SMAD3 Bart Loeys
SOX2 Mehul T. Dattani
SOX3 Mehul T. Dattani
SOX11 Alisdair McNeill
SPATACSIN Antonio Orlacchio
SPEG Pankaj Agrawal
SPRTN Davor Lessel
SPTBN2 Andrea H Nemeth
ST3GAL5 Heng Wang
STRA6 Cynthia J Curry
SUCLG1 Cécile Rouzier
SUFU Enza Maria Valente
SUMF1 Andrea Ballabio
SYN1 Fabio Benfenati
SYT1 Kate Baker
SZT2 Lina Basel-Vanagaite
TAF1 Gholson Lyon
TBCE Enrico Bertini
TCOF1 Dagmar Wieczorek
TCTN3 Tania Attie-Bitach
TECPR2 Bruria Ben-Zeev, Gali Heimer
TGDS Nadja Ehmke
TINF2 Alison Bertuch
TMCO1 Heng Wang
TMEM5 Sandrine Vuillaumier-Barrot, Céline Bouchet-Séraphin
TMEM94 Joshi Stephen, Fowzan S. Alkuraya, Fadie D. Altuame
TRAK1 Bruria Ben-Zeev, Gali Heimer
TRIP4 Ana Ferreiro, Isabelle Duband-Goulet
TRPM6 Joost Hoenderop, Jeroen de Baaij
TRPM7 Joost Hoenderop, Jeroen de Baaij
TTC19 Paldeep S. Atwal
TUBA1A Nadia Bahi-Buisson
TUFM Claudia Gonzaga-Jauregui
TXNL4A Dagmar Wieczorek
UBE3A Wen-Hann Tan
UBE3B Guntram Borck
UNC45A Laurence Faivre
USP9X Lachlan Jolly
VAC14 Miriam H. Meisler
VRK1 Ephrat Levy-Lahad
WDR34 Hannah Mitchison
WDR73 Robert Jinks
YARS Claudia Gonzaga-Jauregui
ZC4H2 Cheol-Hee Kim
ZDHHC9 Kate Baker
ZIC1 Stephen Twigg
ZNF711 Frank Kooy