Name Moderators
ABAT Phillip Pearl (Boston, United States),
Michael Gibson (Spokane, United States),
Melissa DiBacco (Boston, United States)
ABCA2 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
ACER3 Cungui Mao (New York, United States)
ACTL6A Ronit Marom (Houston, United States),
Mari Tokita (San Diego, United States)
ACTL6B Philippe Campeau (Monteral, Canada)
ACTL6B dominant Philippe Campeau (Monteral, Canada)
ACTL6B recessive Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Carl Ernst (Montreal, Canada)
ADAMTSL2 Merlin Butler (Kansas City, United States)
ADAMTSL2 autosomal dominant Merlin Butler (Kansas City, United States)
ADAMTSL2 autosomal recessive Merlin Butler (Kansas City, United States)
ADAT3 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Shital Tester (Ahmedabad, India)
ADGRB3 Marco Fichera (Catania, Italy),
Corrado Romano (Troina, Italy)
ADGRG6 Gina Ravenscroft (Perth, Australia)
ADNP Evan Eichler (Seattle, United States),
Frank Kooy (Antwerp, Belgium),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Anke Van Dijck (Antwerp, Belgium),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
AHDC1 Margje Sinnema (Maastricht, Netherlands),
Sander Stegmann (Maastricht, Netherlands),
Vasudevan Pradeep (Leicester, United Kingdom),
Shital Tester (Ahmedabad, India)
AKT3 Bill Dobyns (Seattle, United States),
Ghayda Mirzaa (Seattle, United States)
ALKBH8 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
ALPK3 Johanna C. Herkert (Groningen, Netherlands),
Judith Verhagen (Rotterdam, Netherlands)
ALX1 Nurten Akarsu (Ankara, Turkey),
Arda Cetinkaya (Istanbul, Turkey)
ANKH Ernst Reichenberg (Farmington, United States),
I-ping Chen (Farmington, United States),
Charlene Williams (Camden, United States),
Thomas Carpenter (New Haven, United States)
ANKRD11 Charlotte Ockeloen (Nijmegen, Netherlands),
Rolph Pfundt (Nijmegen, Netherlands),
Raghu Prajapati (AHMEDABAD, India),
Karen Low (Bristol, United Kingdom),
Gholson Lyon (New York, United States)
ANKRD17 Chris Gordon (Paris, France),
Maya Chopra (Boston, United States)
AP1B1 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Mohnish Suri (Nottingham, United Kingdom)
AP4B1 Darius Ebrahimi-Fakhari (Boston, United States)
AP4E1 Darius Ebrahimi-Fakhari (Boston, United States)
AP4M1 Darius Ebrahimi-Fakhari (Boston, United States)
AP4S1 Darius Ebrahimi-Fakhari (Boston, United States)
APOPT1 Erika Fernandez-Vizarra (Cambridge, United Kingdom),
Massimo Zeviani (Cambridge, United Kingdom)
ARCN1 Kosuke Izumi (Philadelphia, United States),
Alyssa Ritter (Philadelphia, United States)
ARID1A Eline van der Sluijs (Leiden, Netherlands),
Gijs Santen (Leiden, Netherlands)
ARID1B Eline van der Sluijs (Leiden, Netherlands),
Gijs Santen (Leiden, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
ARID2 Eline van der Sluijs (Leiden, Netherlands),
Gijs Santen (Leiden, Netherlands),
Nuria Brämswig (Essen, Germany)
ARL14EP Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Ranad Shaheen (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
ARL3 John A Sayer (Newcastle Upon Tyne, United Kingdom),
Laura J Powell (Newcastle Upon Tyne, United Kingdom)
ARMC5 Rachel Wurth (Maryland, United States),
Fady Hannah-Shmouni (Maryland, United States),
Fabio R. Faucz (Maryland, United States),
Constantine A. Stratakis (Maryland, United States)
ARX Bill Dobyns (Seattle, United States)
ASNA1 Judith Verhagen (Rotterdam, Netherlands),
Ingrid M.B.H. van de Laar (Rotterdam, Netherlands)
ASPH Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Nisha Patel (Riyadh, Saudi Arabia)
ASXL2 Loren Pena (Cincinnati, United States),
Vandana Shashi (Durham, United States),
Kelly Schoch (Durham, United States)
ASXL3 Stephanie Bielas (Ann Arbor, United States),
Donna Martin (Ann Arbor, United States),
Irene Valenzuela Palafoll (Barcelona, Spain)
ATN1 Emma Palmer (Sydney, Australia),
Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Stefan Arold (Thuwal, Saudi Arabia)
ATP1A1 Francesco Nicita (Rome, Italy)
ATP1A2 A.M.J.M. van den Maagdenberg (Leiden, Netherlands),
M.J.V. Hoffer (Leiden, Netherlands),
A.V.E. Harder (Leiden, Netherlands)
ATP2B3 Ginevra Zanni (Rome, Italy)
ATP6V1B2 Yongyi Yuan (Beijing, China),
Pu Dai (Beijing, China),
Xi Lin (Atlanta, United States)
ATXN2L Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
AUTS2 Gea Beunders (Amsterdam, Netherlands),
Erik Sistermans (Amsterdam, Netherlands)
BCAP31 Laurent Villard (Marseille, France),
Sandra Whalen (Paris, France)
BCL11A Cristina Dias (London, United Kingdom),
Angela Peron (Salt Lake City, United States),
David Viskochil (Salt Lake City, United States)
BGN Josephina Meester (Antwerp, Belgium),
Bart Loeys (Antwerp, Belgium)
BMP2 Tiong Yang Tan (Melbourne, Australia),
Claudia Gonzaga-Jauregui (Tarrytown, United States)
BPTF Pawel Stankiewicz (Houston, United States),
Yaping Yang (Houston, United States)
BRAT1 Siddharth Srivastava (Boston, United States),
Sakkubai Naidu (Baltimore, United States)
BRWD3 Michael Field (Waratah, Australia)
BSCL2 Aurora Pujol (Barcelona, Spain),
Adolfo Lopez de Munain (San Sebastian, Spain),
Gorka Fernández-Eulate (Paris, France)
C12orf57 Raghu Prajapati (AHMEDABAD, India),
Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
CACNA1A A.M.J.M. van den Maagdenberg (Leiden, Netherlands),
M.J.V. Hoffer (Leiden, Netherlands),
A.V.E. Harder (Leiden, Netherlands)
CAMK2A Sébastien Küry (Nantes, France),
Geeske van Woerden (Rotterdam, Netherlands),
Sandra Mercier (Nantes, France)
CAMK2B Sébastien Küry (Nantes, France),
Geeske van Woerden (Rotterdam, Netherlands),
Sandra Mercier (Nantes, France)
CCDC186 Matias Wagner (Munich, Germany),
Melanie Brugger (Munich, Germany),
Ingo Borggräfe (Munich, Germany)
CCDC88A Geoffey Woods (Cambridge, United Kingdom),
Angela F Brady (Harrow, United Kingdom)
CCND2 Bill Dobyns (Seattle, United States),
Ghayda Mirzaa (Seattle, United States)
CD55 Alina Kurolap (Haifa, Israel),
Hagit Baris Feldman (Haifa, Israel)
CDH1 Jamal Ghoumid (Lille, France),
Sylvie Manouvrier (Lille, France)
CDK10 Juliette Piard (Besançon, France),
Lionel van Maldergem (Besançon, France)
CDK13 Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
CEP120 Enza Maria Valente (Pavia, Italy),
Susanne Roosing (Nijmegen, Netherlands),
Valentina Serpieri (Pavia, Italy)
CEP57 Anna Mª Cueto-González (Barcelona, Spain),
María Palomares Bralo (Madrid, Spain),
Fernando Santos-Simarro (Madrid, Spain),
Marta Miguez (Madrid, Spain)
CEP78 Pietro Farinelli (Copenhagen, Denmark),
Konstantinos Nikopoulos (Lausanne, Switzerland),
Carlo Rivolta (Leicester, United Kingdom)
CHD2 Evan Eichler (Seattle, United States)
CHD3 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Erik van Heesbeen (Montreal, Canada)
CHD4 Karin Weiss (Haifa, Israel)
CHD5 Cyril Mignot (Paris, France, Metropolitan),
Christel Depienne (Essen, Germany),
Ilaria Parenti (Essen, Germany)
CHD8 Raphael Bernier (Seattle, United States),
Evan Eichler (Seattle, United States),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands),
Kim Truijen
CHKB Brian Hon Yin Chung (Hong Kong, Hong Kong),
Sophelia Hoi Shan Chan (Hong Kong SAR, China),
Ichizo Nishino (Tokyo, Japan)
CHR1Q21 Evan Eichler (Seattle, United States),
Heather Mefford (Seattle, United States)
CHRNG Daniel Natera de Benito (Barcelona, Spain),
Andres Nascimento (Barcelona, Spain)
CHST3 Shubha R Phadke (Lucknow, India),
Somya Srivastava (Lucknow, India)
CIC Huda Zoghbi (Houston, United States),
Mark Durham (Houston, United States)
CLCN4 Vera Kalscheuer (Berlin, Germany),
Emma Palmer (Sydney, Australia)
CLDN11 Sylvia Stockler (Vancouver, Canada),
Korbinian Riedhammer (Munich, Germany),
Simone Race (Vancouver, Canada)
CLN5 Stephanie Efthymiou (London, United Kingdom),
Henry Houlden (London, United Kingdom)
CLP1 Ender Karaca (Birmingham, United States),
James R. Lupski (Houston, United States)
CLPP William G. Newman (Manchester, United Kingdom),
Leigh A.M. Demain (Manchester, United Kingdom)
CLTC David Koolen (Nijmegen, Netherlands)
CLTCL1 Geoffey Woods (Cambridge, United Kingdom)
CNKSR2 Jill Clayton-Smith (Manchester, United Kingdom),
Rebecca Sayer (Manchester, United Kingdom)
CNNM2 J.H.F. de Baaij (Nijmegen, Netherlands),
J.G.J. Hoenderop (Nijmegen, Netherlands)
COG4 Carlos R. Ferreira (Washington, DC, United States)
COL27A1 Claudia Gonzaga-Jauregui (Tarrytown, United States)
COQ2 Catarina M. Quinzii (New York, United States),
Eva Trevisson (Padova, Italy)
COX7B Brunella Franco (Naples, Italy),
Alessia Indrieri (Naples, Italy)
CRADD Nataliya Di Donato (Dresden, Germany),
Bill Dobyns (Seattle, United States)
CSNK1G1 Elizabeth Bhoj (Philadelphia, United States),
Nina B. Gold (Boston, United States)
CTNNB1 Brian Hon Yin Chung (Hong Kong, Hong Kong),
Ivan Fai-man Lo (Hong Kong, China),
Stephanie Ho (Hong Kong, China),
Mandy Tsang (Hong Kong, Hong Kong),
Ho-ming Luk (Hong Kong, China)
CTNND1 Jamal Ghoumid (Lille, France),
Sylvie Manouvrier (Lille, France)
CWC27 Rui Chen (Houston, United States),
Ruifang Sui (Peking, China)
DCAF17 Raghu Prajapati (AHMEDABAD, India),
Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
DCC Saumya Shekhar Jamuar (Singapore),
Ashley Pamela Lesle Marsh (Melbourne, Australia)
DDX3X Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
DDX59 Raghu Prajapati (AHMEDABAD, India),
Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Hanan E Shamseldin (Riyadh, Saudi Arabia)
DEAF1 Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Anneke Vulto-van Silfhout (Nijmegen, Netherlands),
Maria Nabais Sá (Nijmegen, Netherlands),
Philip Jensik (Carbondale, United States),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
DEAF1 autosomal dominant Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Anneke Vulto-van Silfhout (Nijmegen, Netherlands),
Maria Nabais Sá (Nijmegen, Netherlands),
Philip Jensik (Carbondale, United States),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
DEAF1 autosomal recessive Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Anneke Vulto-van Silfhout (Nijmegen, Netherlands),
Maria Nabais Sá (Nijmegen, Netherlands),
Philip Jensik (Carbondale, United States),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
DEGS1 Aurora Pujol (Barcelona, Spain),
Agusti Rodriguez-Palmero (Badalona, Spain)
Deletion 22q11 Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
DHX30 Davor Lessel (Hamburg, Germany)
DNMT3A Kate Tatton-Brown (London, United Kingdom)
DNMT3A gain of function Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
DOCK6 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Ranad Shaheen (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
DOCK7 Dilşad Türkdoğan (Istanbul, Turkey)
DYRK1A Bregje Bon (Nijmegen, Netherlands),
Evan Eichler (Seattle, United States),
Raghu Prajapati (AHMEDABAD, India)
EBF3 Hsiao-Tuan Chao (Houston, United States),
Michael F. Wangler (Houston, United States)
EHMT1 Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
EIF2AK1 Hsiao-Tuan Chao (Houston, United States),
Joshi Stephen (Maryland, United States),
Vanesa Lerma (Houston, United States)
EIF2AK2 Hsiao-Tuan Chao (Houston, United States),
Joshi Stephen (Maryland, United States),
Vanesa Lerma (Houston, United States)
ELMO2 Nurten Akarsu (Ankara, Turkey),
Arda Cetinkaya (Istanbul, Turkey)
ELOVL4 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
ELOVL5 Alfredo Brusco (Torino, Italy),
Barbara Borroni (Brescia, Italy)
EML1 Renske Oegema (Utrecht, Netherlands),
Maarten Lequin (Utrecht, Netherlands)
ENPP1 Carlos R. Ferreira (Washington, DC, United States)
EOGT Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
ERAL1 William G. Newman (Manchester, United Kingdom),
Leigh A.M. Demain (Manchester, United Kingdom)
EZH2 Kate Tatton-Brown (London, United Kingdom)
FAM111B Sébastien Küry (Nantes, France),
Sandra Mercier (Nantes, France)
FAM149B1 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
FBXL4 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
FBXO11 Sandra Jansen (Nijmegen, Netherlands),
Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands)
FN1 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Coralie Michaud (Montreal, Canada),
Jade England (Montreal, Canada)
FN1 GFND2 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Coralie Michaud (Montreal, Canada),
Jade England (Montreal, Canada)
FN1-SMDCF Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Coralie Michaud (Montreal, Canada),
Jade England (Montreal, Canada)
FOXP1 Bert Callewaert (Ghent, Belgium),
Saskia Koene (Leiden, Netherlands)
FOXP2 Angela Morgan (Melbourne, Australia),
Simon Fisher (Nijmegen, Netherlands)
FOXP3 Raymond J Louie (Greenwood, United States),
Queenie K-G Tan (Durham, United States)
GABBR2 Yuri Zarate (Little Rock (AR), United States),
Debopam Samanta (Little Rock, United States)
GATA3 Sajel Lala Kana (Miami, United States),
Amin J. Barakat (Washington, DC, United States)
GLI2 Christèle Dubourg (Rennes, France),
Sylvie Odent (Rennes, France),
Alinoë Lavillaureix (Rennes, France)
GMNN Ernie Bongers (Nijmegen, Netherlands)
GMPPA Christian A. Hübner (Jena, Germany)
GNB1 Kwame Anyane-Yeboa (New York, United States),
Anya Revah-Politi (New York, United States)
GPAA1 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
GPT2 Eric M. Morrow (Providence, United States),
Brian C. Kavanaugh (Providence, United States)
GRIN1 Johannes Lemke (Leipzig, Germany),
Ilona Krey (Leipzig, Germany)
GRIN2A Johannes Lemke (Leipzig, Germany),
Ilona Krey (Leipzig, Germany)
GRIN2B Johannes Lemke (Leipzig, Germany),
Ilona Krey (Leipzig, Germany)
GRIN2D Johannes Lemke (Leipzig, Germany),
Ilona Krey (Leipzig, Germany)
GZF1 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Nisha Patel (Riyadh, Saudi Arabia)
HARS2 William G. Newman (Manchester, United Kingdom),
Leigh A.M. Demain (Manchester, United Kingdom)
HCN1 Christel Depienne (Essen, Germany),
Carla Marini (Florence, Italy)
HEATR5B Martin Breuss (Aurora, United States)
HERC1 Ashwin Dalal (Hyderabad, India),
Shagun Aggarwal (Hyderabad, India),
Aneek Das Bhowmik (Hyderabad, India)
HEY2 Eva van Walree (Amsterdam, Netherlands),
Inge Mathijssen (Amsterdam, Netherlands)
HHAT Katta Mohan Girisha (Udupi, India),
Shruti Pande (Udupi, India)
HIST1H1E Kate Tatton-Brown (London, United Kingdom)
HIVEP2 Siddharth Srivastava (Boston, United States),
Sakkubai Naidu (Baltimore, United States)
HNF1B J.H.F. de Baaij (Nijmegen, Netherlands),
J.G.J. Hoenderop (Nijmegen, Netherlands)
HNRNPK Petra Zwijnenburg (Amsterdam, Netherlands)
HPSE2 William G. Newman (Manchester, United Kingdom)
IKBKG/NEMO Matilde Valeria Ursini (Naples, Italy),
Francesca Fusco (Naples, Italy)
IL1RAPL1 Carlo Sala (Milano, Italy)
INTS1 Anne Slavotinek (San Francisco, United States)
IQSEC2 Tracy Dudding-Byth (Waratah, Australia),
Emma Palmer (Sydney, Australia),
Cheryl Shoubridge (Adelaide, Australia),
Jackie Boyle (Waratah, Australia),
Jessica Radley (London, United Kingdom)
IREB2 David Amor (Melbourne, Australia)
IRF2BPL Loren Pena (Cincinnati, United States),
Vandana Shashi (Durham, United States),
Becky Spillmann (Durham, United States),
Paul C. Marcogliese (Houston, United States),
Hugo Bellen (Houston, United States)
ISCA2 Namik Kaya (Riyadh, Saudi Arabia),
Dilek Colak (Riyadh, Saudi Arabia),
Rawan Almass (Riyadh, Saudi Arabia),
Maysoon Alsagob (Riyadh, Saudi Arabia),
Zuhair AlHassnan (Riyadh, Saudi Arabia),
Mazhor S. Aldosary (Riyadh, Saudi Arabia)
KANSL1 Evan Eichler (Seattle, United States),
David Koolen (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
KAT5 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
KAT6B Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Gabrielle Lemire (Ottowa, Canada)
KCNA1 Aurora Pujol (Barcelona, Spain),
Agusti Rodriguez-Palmero (Badalona, Spain)
KCNA4 Namik Kaya (Riyadh, Saudi Arabia),
Mohamed Al-Owain (Riyadh, Saudi Arabia),
Dilek Colak (Riyadh, Saudi Arabia),
Albandary AlBakheet (Riyadh, Saudi Arabia),
Rawan Almass (Riyadh, Saudi Arabia),
Maysoon Alsagob (Riyadh, Saudi Arabia)
KCNH1 Michael Gabbett (Brisbane, Australia)
KCNK9 Matthew Deardorff (Los Angeles, United States),
John M. Graham Jr. (Los Angeles, United States),
Margot A. Cousin (Rochester, United States),
Emma L. Veale (Chatham Maritime, United Kingdom)
KCNN2 Christel Depienne (Essen, Germany),
Fanny Mochel (Paris, France)
KCNN3 Martin Schwarz (Prague, Czech Republic),
Lukáš Ryba (Prague, Czech Republic),
Markéta Havlovicová (Prague, Czech Republic)
KCNQ2 Sarah Weckhuysen (Antwerp, Belgium),
Maurizio Taglialatela (Naples, Italy)
KCNQ3 Sarah Weckhuysen (Antwerp, Belgium),
Maurizio Taglialatela (Naples, Italy)
KCNT2 Emma Palmer (Sydney, Australia),
Arin Bhattacharjee (Buffalo, United States),
Rebecca Macintosh (Sydney, Australia)
KDELR2 Dimitra Micha (Amsterdam, Netherlands),
Alessandra Maugeri (Amsterdam, Netherlands),
Mariet Elting (Amsterdam, Netherlands),
Marelise Eekhoff (Amsterdam, Netherlands)
KDM3B Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
KIAA1109 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
KLHL24 Cristina Has (Freiburg, Germany)
KMT2B Manju Kurian (London, United Kingdom),
Kathleen Gorman (London, United Kingdom)
LAMA5 Simone Sampaolo (Naples, Italy),
Chiara Terracciano (Naples, Italy),
Teresa Esposito (Naples, Italy),
Filomena Napolitano (Naples, Italy),
Marina Melone (Naples, Italy),
Giovanni Iolascon (Naples, Italy)
LAMB1 Autosomal Dominant Hélène Morel (Paris, France),
Dominique Herve (Paris, France)
LARP7 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
LARS2 William G. Newman (Manchester, United Kingdom),
Leigh A.M. Demain (Manchester, United Kingdom)
LIFR Fernando Santos-Simarro (Madrid, Spain),
Sofía Siccha Arancibia (Barcelona, Spain)
LIS1 Renzo Guerrini (Florence, Italy),
Elena Parrini (Florence, Italy)
LMAN2L Rafiullah Rafiullah (Riyadh, Saudi Arabia),
Hazrat Ali Khan (Quetta, Pakistan)
LMNB1 Hilde Van Esch (Leuven, Belgium),
Rich Steet (Greenwood, United States)
LRIG2 William G. Newman (Manchester, United Kingdom)
LRP2 Barbara R. Pober (Boston, United States),
Mauro Longoni (Boston, United States)
LRPAP1 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
LSS Bertrand Isidor (Nantes, France),
Thomas Besnard (Nantes, France)
MAGEL2 Michael Fountain (Houston, United States),
Michael Fountain (Houston, United States),
Christian Schaaf (Houston, United States),
Megan Rech (Houston, United States)
MECP2 duplication Hilde Van Esch (Leuven, Belgium)
MED12 Michael Lyons (North Charleston, United States),
Mike Friez (Greenwood, United States)
MED13L Anita Rauch (Schlieren-Zurich, Switzerland),
Reza Asadollahi (Schlieren-Zurich, Switzerland)
MEF2C Sofia Douzgou (Manchester, United Kingdom),
Florence Riccardi (Marseille, France)
MEIS2 Maria J. Guillen Sacoto (Gaithersburg, United States),
Andrea Gangfuß (Essen, Germany),
Dorothea Schulte (Frankfurt, Germany)
MEOX1 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
MFF Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Hanan E Shamseldin (Riyadh, Saudi Arabia)
MMUT Jean-François Benoist (Paris, France)
MN1 Brian Hon Yin Chung (Hong Kong, Hong Kong),
Chris Gordon (Paris, France),
Christopher Mak (Hong Kong, Hong Kong)
MORC2 Maria J. Guillen Sacoto (Gaithersburg, United States)
MPDZ Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Ranad Shaheen (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
MSL3 Matias Wagner (Munich, Germany),
Theresa Brunet (Munich, Germany)
MTOR Bill Dobyns (Seattle, United States),
Ghayda Mirzaa (Seattle, United States)
MYH3 Anna Hakonen (Helsinki, Finland)
MYH3 autosomal dominant Anna Hakonen (Helsinki, Finland)
MYH3 autosomal recessive Anna Hakonen (Helsinki, Finland)
MYO18B Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
MYT1L David Koolen (Nijmegen, Netherlands),
Björn Menten (Gent, Belgium),
Raghu Prajapati (AHMEDABAD, India),
Alisdair McNeill (Sheffield, United Kingdom)
NAA10 Gholson Lyon (New York, United States)
NAA15 Gholson Lyon (New York, United States)
NACC1 Vandana Shashi (Durham, United States),
Kelly Schoch (Durham, United States),
Michael Wangler (Houston, United States)
NARS1 Stephanie Efthymiou (London, United Kingdom),
Henry Houlden (London, United Kingdom)
NCOR2 Philippe Campeau (Monteral, Canada)
NDUFA6 Charlotte Alston (Newcastle upon Tyne, United Kingdom),
Robert McFarland (Newcastle upon Tyne, United Kingdom),
Robert Taylor (Newcastle upon Tyne, United Kingdom)
NDUFAF8 Charlotte Alston (Newcastle upon Tyne, United Kingdom),
Robert McFarland (Newcastle upon Tyne, United Kingdom),
Robert Taylor (Newcastle upon Tyne, United Kingdom),
David J. Pagliarini (St Louis, United States)
NDUFS6 Cécile Rouzier (Nice, France),
Annabelle Chaussenot (Nice, France)
NECAP1 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
NFASC Stephanie Efthymiou (London, United Kingdom),
Henry Houlden (London, United Kingdom)
NFIX Shubha R Phadke (Lucknow, India),
Haseena Sait (Lucknow, India)
NGF Geoffey Woods (Cambridge, United Kingdom)
NKAP Kosuke Izumi (Philadelphia, United States),
Alyssa Ritter (Philadelphia, United States)
NKX6-2 Viorica Chelban (London, United Kingdom),
Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia)
NR2F1 Danielle Bosch (Nijmegen, Netherlands),
Christian Schaaf (Houston, United States)
NR5A1 Martine Cools (Ghent, Belgium),
Elfride De Baere (Ghent, Belgium),
Dorien Baetens (Ghent, Belgium)
NRROS John Christodoulou (Melbourne, Australia),
Sue White (Melbourne, Australia)
NSD1 Kate Tatton-Brown (London, United Kingdom),
Raghu Prajapati (AHMEDABAD, India)
NSRP1 James R. Lupski (Houston, United States),
Daniel Calame (Houston, United States)
NTRK1 Geoffey Woods (Cambridge, United Kingdom)
OFD1 Brunella Franco (Naples, Italy)
OXR1 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
P4HTM Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Elisa Rahikkala (Oulu, Finland)
PACS1 Han Brunner (Nijmegen, Netherlands),
Janneke Schuurs-Hoeijmakers (Nijmegen, Netherlands)
PCDH19 Jozef Gecz (Adelaide, Australia),
Emma Palmer (Sydney, Australia),
Kristy Kolc (Adelaide, Australia),
Ingrid Scheffer (Melbourne, Australia),
Lynette Sadleir (Wellington, New Zealand)
PCGF2 Peter Turnpenny (Exeter, United Kingdom),
Andrew Fry (Cardiff, United Kingdom)
PEPD Heng Wang (Middlefield, United States),
Baozhong Xin (Middlefield, United States),
Sarah Ossler (Middlefield, United States)
PERP recessive Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
PGAP1 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Taroh Kinoshita (Osaka, Japan),
Peter Krawitz (Bonn, Germany),
Allan Bayat (Dianalund, Denmark)
PGM1 Silvia Radenkovic (Rochester, United States),
Eva Morava-Kozicz (Rochester)
PHGDH Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Ranad Shaheen (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
PHIP Sandra Jansen (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Alexander Hoischen (Nijmegen, Netherlands),
Shahid ajmeri (AHMEDABAD, India),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
PI4KA Aurora Pujol (Barcelona, Spain),
Agusti Rodriguez-Palmero (Badalona, Spain)
PIEZO2 Brunhilde Wirth (Cologne, Germany),
Raoul Heller (Auckland, New Zealand),
Mert Karakaya (Cologne, Germany),
Andrea Delle Vedove (Cologne, Germany)
PIGA Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Taroh Kinoshita (Osaka, Japan),
Peter Krawitz (Bonn, Germany),
Allan Bayat (Dianalund, Denmark)
PIGB Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
PIGC Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
PIGF Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
PIGG Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Taroh Kinoshita (Osaka, Japan),
Peter Krawitz (Bonn, Germany),
Allan Bayat (Dianalund, Denmark)
PIGK Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
PIGL Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Taroh Kinoshita (Osaka, Japan),
Peter Krawitz (Bonn, Germany),
Allan Bayat (Dianalund, Denmark)
PIGM Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Taroh Kinoshita (Osaka, Japan),
Peter Krawitz (Bonn, Germany),
Allan Bayat (Dianalund, Denmark)
PIGN Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Taroh Kinoshita (Osaka, Japan),
Peter Krawitz (Bonn, Germany),
Allan Bayat (Dianalund, Denmark)
PIGP Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
PIGQ Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Taroh Kinoshita (Osaka, Japan),
Peter Krawitz (Bonn, Germany),
Allan Bayat (Dianalund, Denmark)
PIGS Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
PIGW Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Taroh Kinoshita (Osaka, Japan),
Peter Krawitz (Bonn, Germany),
Allan Bayat (Dianalund, Denmark)
PIGY Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Yoshiko Murakami (Osaka, Japan),
Taroh Kinoshita (Osaka, Japan),
Peter Krawitz (Bonn, Germany),
Allan Bayat (Dianalund, Denmark)
PIK3CA Bill Dobyns (Seattle, United States),
Ghayda Mirzaa (Seattle, United States)
PIK3R2 Bill Dobyns (Seattle, United States),
Ghayda Mirzaa (Seattle, United States)
PLOD3 Lisa Ewans (Sydney, Australia),
Tony Roscioli (Kensington, Australia),
David Sillence (Sydney, Australia),
Frederico Forneris (Pavia, Italy)
POC1A Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
POGZ Evan Eichler (Seattle, United States),
Marjolein Willemsen (Nijmegen, Netherlands)
POLR3GL Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Éliane Beauregard-Lacroix (Montreal, Canada)
PPM1D Sandra Jansen (Nijmegen, Netherlands),
Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Lennart Slagter (Nijmegen, Netherlands),
Cynthia Curry (Fresno, United States),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
PPP2CA Sandra Jansen (Nijmegen, Netherlands),
Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
Lennart Slagter (Nijmegen, Netherlands)
PRDM12 Geoffey Woods (Cambridge, United Kingdom)
PRDM16 Sabine Klaassen (Berlin, Germany),
Jirko Kühnisch (Berlin, Germany)
PRKAR1A Rachel Wurth (Maryland, United States),
Fady Hannah-Shmouni (Maryland, United States),
Fabio R. Faucz (Maryland, United States),
Constantine A. Stratakis (Maryland, United States)
PRMT7 Marcello Scala (Genoa, Italy),
Reza Maroofian (London, United Kingdom),
Elisa Calí (London, United Kingdom)
PRORP William G. Newman (Manchester, United Kingdom)
PRUNE1 Claudia Gonzaga-Jauregui (Tarrytown, United States)
PSMD12 Sébastien Küry (Nantes, France),
Pawel Stankiewicz (Houston, United States),
Bertrand Isidor (Nantes, France)
PTPN23 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Jannette Mailo (Alberta, Canada)
PUM1 Emma Palmer (Sydney, Australia),
Vincenzo Alessandro Gennarino (New York, United States),
Jimmy Lloyd Holder (Houston, United States)
PURA Diana Baralle (Southhampton, United Kingdom),
Dierk Niessing (Munich/Ulm, Germany),
Margot Reijnders (Maastricht, Netherlands),
Jennifer Gordon (Philadelphia, United States)
PUS3 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Ranad Shaheen (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
QRICH1 Silke Redler (Düsseldorf, Germany)
RAC3 Tiong Yang Tan (Melbourne, Australia),
Valentin Ruault (Montpellier, France)
RBM10 John Carey (Salt Lake City, United States),
Colleen M. Carlston (San Francisco, United States)
RBM28 Filippo Pinto e Vairo (Rochester, United States),
Susan Baserga (New Haven, United States)
RNASET2 Jutta Gärtner (Göttingen, Germany),
Marco Henneke (Göttingen, Germany),
Matthias Kettwig (Göttingen, Germany)
RNF113A Anne Slavotinek (San Francisco, United States)
RNU4ATAC Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
RORA Sébastien Küry (Nantes, France),
Laurent Pasquier (Rennes, France),
Erica Davis (Durham, United States),
Michel Koenig (Montpellier, France),
Gaëtan Lesca (Lyon, France)
RSPRY1 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Maha A. Faden (Riyadh, Saudi Arabia)
RTTN Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Hanan E Shamseldin (Riyadh, Saudi Arabia)
RUSC2 Ali Hassan Alwadei (Riyadh, Saudi Arabia)
SATB2 Yuri Zarate (Little Rock (AR), United States)
SCAPER Tamar Ben-Yosef (Haifa, Israel)
SCN11A Geoffey Woods (Cambridge, United Kingdom)
SCN2A Emma Palmer (Sydney, Australia),
Katherine Howell (Melbourne, Australia),
Michael Hildebrand (Melbourne, Australia)
SCN9A Geoffey Woods (Cambridge, United Kingdom)
SEC24D Keiichi Ozono (Osaka, Japan),
Shinji Takeyari (Osaka, Japan)
SERAC1 Arjan Brouwer (Nijmegen, Netherlands),
Saskia Wortmann (Nijmegen, Netherlands)
SETBP1 Evan Eichler (Seattle, United States)
SETBP1 related developmental delay Bregje Bon (Nijmegen, Netherlands)
SETBP1 Schinzel-Giedion syndrome Bregje Bon (Nijmegen, Netherlands)
SHANK1 Gudrun A. Rappold (Heidelberg, Germany),
Thomas Bourgeron (Paris, France),
Richard Delorme (Paris, France),
Simone Berkel (Heidelberg, Germany)
SHANK2 Gudrun A. Rappold (Heidelberg, Germany),
Thomas Bourgeron (Paris, France),
Richard Delorme (Paris, France),
Simone Berkel (Heidelberg, Germany)
SHANK3 Gudrun A. Rappold (Heidelberg, Germany),
Thomas Bourgeron (Paris, France),
Richard Delorme (Paris, France),
Simone Berkel (Heidelberg, Germany)
SHH Christèle Dubourg (Rennes, France),
Sylvie Odent (Rennes, France),
Alinoë Lavillaureix (Rennes, France)
SHMT2 Aurora Pujol (Barcelona, Spain),
Agusti Rodriguez-Palmero (Badalona, Spain)
SHOX2 Gudrun A. Rappold (Heidelberg, Germany),
Sandra Hoffmann (Heidelberg, Germany)
SIK1 Bill Dobyns (Seattle, United States),
Alex Paciorkowski (New York, United States)
SKI Bart Loeys (Antwerp, Belgium),
Dorien Schepers (Antwerp, Belgium)
SLC12A6 Joohyun Park (Tübingen, Germany),
Tobias B. Haack (Tübingen, Germany)
SLC18A3 Anna Hakonen (Helsinki, Finland)
SLC45A1 Myriam Srour (Montreal, Canada),
Sarah Alsubhi (Montreal, Canada)
SLC6A9 Irene Mademont-Soler (Girona, Spain),
Dolors Casellas-Vidal (Girona, Spain)
SMAD3 Bart Loeys (Antwerp, Belgium),
Dorien Schepers (Antwerp, Belgium)
SMARCA4 Eline van der Sluijs (Leiden, Netherlands),
Gijs Santen (Leiden, Netherlands)
SMARCB1 Emma Clement (London, United Kingdom),
Cristina Dias (London, United Kingdom)
SMARCC2 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Vandana Shashi (Durham, United States),
Keren Machol (Houston, United States)
SMARCD1 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Coralie Michaud (Montreal, Canada)
SMARCE1 Samantha A. Schrier Vergano (Norfolk, United States)
SMG8 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
SMG9 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Ranad Shaheen (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
SMS Angela Peron (Salt Lake City, United States),
Charles E. Schwartz (Greenwood, United States)
SON Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
John Carey (Salt Lake City, United States),
Eun-Young Erin Ahn (Mobile, United States)
SOX4 Claudio Graziano (Bologna, Italy),
Veronique Lefebvre (Philadelphia, United States)
SOX6 Veronique Lefebvre (Philadelphia, United States),
Cedric le Caignec (Toulouse, France)
SPOP Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Maria Nabais Sá (Nijmegen, Netherlands)
SPOP GoF Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Maria Nabais Sá (Nijmegen, Netherlands)
SPOP LoF Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Anneke Vulto-van Silfhout (Nijmegen, Netherlands),
Maria Nabais Sá (Nijmegen, Netherlands),
Philip Jensik (Carbondale, United States),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
SRCAP Jane Hurst (London, United Kingdom),
Lara Menzies (London, United Kingdom)
STAG2 Sérgio D.J. Pena (Belo Horizonte, Brazil)
STXBP1 Mieke Haelst (Amsterdam, Netherlands),
Matthijs Verhage (Amsterdam, Netherlands),
Mala Misra-Isrie (Amsterdam, Netherlands),
Jovana Kovacevic (Amsterdam, Netherlands)
SUCLA2 Ron A. Wevers (Nijmegen, Netherlands),
Ulrike Steuerwald (Tórshavn, Faroe Islands),
Carlo Dionisi-Vici (Rome, Italy)
SUCLG1 Cécile Rouzier (Nice, France),
Annabelle Chaussenot (Nice, France)
SYT1 Kate Baker (Cambridge, United Kingdom),
Anna Kolesnik-Taylor (Cambridge, United Kingdom)
TAF1 Gholson Lyon (New York, United States)
TAF6 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
TANGO2 Kuntal Sen (Washington, DC, United States),
Andrea L. Gropman (Washington, DC, United States)
TBC1D24 Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Sanjay Sisodiya (London, United Kingdom)
TBCK Raghu Prajapati (AHMEDABAD, India),
Elizabeth Bhoj (Philadelphia, United States),
Xilma Ortiz-Gonzalez (Philadelphia, United States)
TBR1 Sophie Nambot (Dijon, France),
Olaf Bodamer (Boston, United States),
Hannelore Ehrenreich (Göttingen, Germany)
TBX4 Ernie Bongers (Nijmegen, Netherlands)
TCOF1 Dagmar Wieczorek (Düsseldorf, Germany),
Ariane Schmetz (Düsseldorf, Germany)
TGFB3 Aline Verstraeten (Antwerp, Belgium)
THOC2 Michael Field (Waratah, Australia),
Jozef Gecz (Adelaide, Australia),
Emma Palmer (Sydney, Australia),
Jackie Boyle (Waratah, Australia),
Raman Kumar (Adelaide, Australia)
TMEM126B Charlotte Alston (Newcastle upon Tyne, United Kingdom),
Robert McFarland (Newcastle upon Tyne, United Kingdom),
Robert Taylor (Newcastle upon Tyne, United Kingdom)
TMEM231 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Ranad Shaheen (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
TMEM94 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Joshi Stephen (Maryland, United States)
TNIK Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
TPP2 Isis Atallah (Lausanne, Switzerland),
Andrea Superti-Furga (Lausanne, Switzerland)
TRIO Diana Baralle (Southhampton, United Kingdom),
Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Konstantinos Varvagiannis (Athens, Greece),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
TRIP12 Nuria Brämswig (Essen, Germany),
Dagmar Wieczorek (Düsseldorf, Germany)
TRIP4 Ana Ferreiro (Paris, France),
Isabelle Duband-Goulet (Paris, France),
Rocío Nur Villar Quiles (Paris, France)
TRMT1 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
TRRAP Philippe Campeau (Monteral, Canada),
Sébastien Küry (Nantes, France),
Coralie Michaud (Montreal, Canada),
Benjamin Cogné (Nantes, France)
TSEN15 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
TUBB2A Stefanie Brock (Brussels, Belgium),
Anna Jansen (Antwerp, Belgium)
TXNL4A William G. Newman (Manchester, United Kingdom)
UGDH Saumya Shekhar Jamuar (Singapore),
Bruno Reversade (Singapore)
UNC45A Laurence Faivre (Dijon, France),
Caroline Racine (Dijon, France)
UNC80 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia),
Hanan E Shamseldin (Riyadh, Saudi Arabia)
UROC1 Rafael Artuch (Barcelona, Spain),
Roser Urreizti (Barcelona, Spain)
USP7 Christian Schaaf (Houston, United States),
Pilar Caro (Heidelberg, Germany)
VPS13B Heng Wang (Middlefield, United States),
Baozhong Xin (Middlefield, United States),
Sarah Ossler (Middlefield, United States)
WAC Lisenka Vissers (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Konstantinos Varvagiannis (Athens, Greece),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
WDFY3 Diana Le Duc (Leipzig, Germany),
Konstantinos Zarbalis (Sacramento, United States),
Rami Jamra (Leipzig, Germany)
WDR26 Matthew Deardorff (Los Angeles, United States),
Cara Skraban (Philadelphia, United States)
WDR35 Joanna Walczak-Sztulpa (Poznan, Poland)
WDR45 Allison Gregory (Portland, United States),
Susan Hayflick (Portland, United States)
WDR81 Fowzan Alkuraya (Riyadh, Saudi Arabia),
Ranad Shaheen (Riyadh, Saudi Arabia),
Fadie D. Altuame (Riyadh, Saudi Arabia)
WWOX Rami Aqeilan (Jerusalem, Israel)
YY1 David Koolen (Nijmegen, Netherlands),
Bert de Vries (Nijmegen, Netherlands),
Michele Gabriele (Milan, Italy),
Giuseppe Testa (Milan, Italy),
Lex Dingemans (Nijmegen, Netherlands)
ZDHHC9 Kate Baker (Cambridge, United Kingdom),
Anna Kolesnik-Taylor (Cambridge, United Kingdom)
ZFHX4 María Palomares Bralo (Madrid, Spain),
Bert Callewaert (Ghent, Belgium),
Sixto García-Miñaúr (Madrid, Spain),
Fernando Santos-Simarro (Madrid, Spain),
Sarah Vergult (Ghent, Belgium)
ZIC1 Steve Twigg (Oxford, United Kingdom),
Andrew Wilkie (Oxford, United Kingdom),
Debbie Shears (Oxford, United Kingdom)
ZMYND11 Amelle Shillington (Cincinnati, United States),
Jason Tchieu (Cincinnati, United States)
ZNF148 Abdallah F Elias (Montana, United States),
Servi JC Stevens (Maastricht, Netherlands)
ZNF711 Frank Kooy (Antwerp, Belgium),
Anke Van Dijck (Antwerp, Belgium)
ZSWIM6 Michael Field (Waratah, Australia),
Jozef Gecz (Adelaide, Australia),
Emma Palmer (Sydney, Australia),
Raman Kumar (Adelaide, Australia),
Lucinda Murray (Sydney, Australia)

Terms & Conditions

Read More

Search Gene sites

Read More

Publications & News

Read More